پرسش‌های متداول

آیا امکان ارسال مقالات انگلیسی به فصلنامه وجود دارد؟

خیر، فصلنامه علوم و مهندسی زلزله فقط مقالات فارسی را می پذیرد. برای ارسال مقالات انگلیسی خود به پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله به وبسایت www.jsee.ir مراجعه فرمایید.

آیا ارسال مقاله به نشریه هزینه دارد؟

خیر. در حال حاضر نشریات پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله هیچگونه هزینه‌ای بابت مراحل مختلف ثبت، داوری، ویراستاری و انتشار مقالات دریافت نمی کنند. 

پس از ثبت نام در سامانه، رمز عبور برایم ارسال نشده است یا آنرا فراموش کرده‌ام. چه کار کنم؟

ابتدا بخش اسپم (هرزنامه) ایمیل خود را چک کنید، اگر آنجا نبود، در صفحه ورود به سامانه از طریق گزینه «رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام» اقدام به دریافت رمز عبور جدید نمایید.

آیا می توان مقاله خود را به چند مجله ارسال نمود؟

خیر. این خلاف اخلاق در نشر است. اگر چنین کاری صورت بگیرد مقالۀ شما چاپ نخواهد شد، و اگر چاپ شده باشد از آن صلب اعتبار خواهد شد. سپس نام شما در لیست سیاه مجله قرار خواهد گرفت و در آینده روی تصمیم گیری درمورد مقالات دیگر شما تأثیر خواهد گذاشت.

آیا لازم است همه نویسندگان مقاله در سامانه ثبت نام کنند؟

خیر. لازم نیست. تنها نویسندۀ مسئول در سیستم ثبت نام خواهد کرد. اما همۀ نویسندگان باید از مسئولیت خود در رابطه با مقاله آگاه باشند. ترتیب نام افراد و مسئولیت هر یک از آنها باید در مقاله شفاف باشد.

آیا می توانم برای مقاله داور معرفی کنم؟

بله، در یکی از مراحل ثبت مقاله، از شما در مورد داوران پیشنهادی سؤال می شود که باید حداقل سه داور معرفی نمایید.

آیا نشریه نسخه چاپی (کاغذی) دارد؟

بله در تیراژ کم برای ارسال به مراکز ذیربط. ضمن این که یک نسخه چاپی نیز به هر مقاله اختصاص می‌یابد که تحویل نویسنده مسئول خواهد شد.

آیا ارسال چکیده مبسوط انگلیسی در هنگام ارسال مقالات الزامی است؟

در هنگام ارسال اولیه مقاله به نشریه لازم نیست اما پس از پذیرش علمی مقاله، نویسندگان باید چکیده مبسوط انگلیسی را نیز ارائه نمایند.

آیا ارسال مقاله با استفاده از ایمیل امکان‌پذیر است؟

خیر، تنها راه ارسال مقاله به نشریه از طریق حساب کاربری (نویسنده مسئول) در وبگاه اختصاصی نشریه می باشد و مقالاتی که به پست الکترونیکی نشریه ارسال شوند در فرآیند داوری قرار نخواهند گرفت.

نحوه پیگیری و اطلاع از وضعیت مقالات ارسال شده به چه نحوی می‌باشد؟

نویسندگان می‌توانند در هر مرحله پس از ارسال مقاله با ورود به حساب کاربری از وضعیت مقالات ارسال شده با خبر شوند. همچنین، امکان ارسال ایمیل به آدرس bese@iiees.ac.ir و تماس با شماره تلفن 22297657 در ساعات اداری امکان‌پذیر است.

نحوه نگارش بخش تقدیر و تشکر مقاله

(منبع: وبسایت ریسرچ ادیتور)


بخش سپاس‌گزاری یا تقدیر و تشکر (acknowledgement) مجالی برای تشکر رسمی ‌از کسانی است که در انجام مطالعه به شما کمک کرده‌اند اما معیارهای لازم برای ذکر نامشان به‌عنوان نویسنده مقاله را دارا نیستند. گرچه گنجاندن این قسمت در مقاله، اختیاری است اما در بسیاری مقالات به چشم می‌خورد. بهتر است در بخش سپاس‌گزاری، تنها به نام بردن از افراد اکتفا نکنید و نقش آنها را نیز ذکر نمایید.


 معمولاً در قسمت تقدیر و تشکر از افراد زیر قدردانی می‌شود:  • افرادی که ایده اولیه‌ نوشتن مقاله شما را ارائه کرده‌اند.

  • افرادی که نویسندگان را در طی تحقیقشان حمایت کرده‌اند.

  • افرادی که کمک فنی و تکنیکی به شما داده‌اند.

  • کسانی که مقاله شما را خوانده و نقد کرده‌اند.

  • حامیان مالی مقاله.